Samochody ciężarowe, podobnie jak inne pojazdy, regularnie ulegają awariom. Niektóre z nich są jednak zdecydowanie częstsze niż inne. Jakie są najpowszechniejsze usterki w takich samochodach? Co zrobić, gdy ciężarówka ulegnie uszkodzeniu? Odpowiadamy!

Jakie są najczęstsze usterki w samochodach ciężarowych?

Niektóre podzespoły samochodów ciężarowych są bardziej podatne na uszkodzenia od innych. Istnieją też elementy, które zużywają się co kilka miesięcy w wyniku normalnej eksploatacji. Najczęściej występujące usterki to:

  • awaria układu elektrycznego – zwłaszcza w nowszych modelach, które mają bardziej rozbudowane systemy elektroniczne; nawet najdrobniejsze problemy w ich obrębie mogą unieruchomić ciężarówkę;
  • rozładowanie akumulatora – to powszechne zjawisko, które zwykle wynika z winy kierowcy; dochodzi do niego na przykład wtedy, gdy pozostawi się samochód na postoju na co najmniej kilka godzin z włączonymi światłami;
  • uszkodzenia opon – zarówno przebicia, jak i usterki związane z naturalnym wycieraniem się bieżnika; ogumienie w często używanych pojazdach zużywa się szybciej niż w tych, które są wykorzystywane tylko raz na jakiś czas;
  • awaria układu hamulcowego – to bardzo niebezpieczna usterka, która może być związana z rozszczelnieniem systemu lub zużyciem tarcz i klocków hamulcowych;
  • uszkodzenie silnika – to jeden z najbardziej skomplikowanych podzespołów w każdym samochodzie; do jego uszkodzenia może dojść na przykład w związku ze zużyciem uszczelek, zatarciem w wyniku za małej ilości oleju czy dostaniem się wody do układu.

Jak sobie poradzić z usterkami samochodów ciężarowych?

Sposób postępowania po zauważeniu usterki w ciężarówce zależy od specyfiki i stopnia skomplikowania problemu. Jeśli doszło do rozładowania akumulatora, w większości przypadków wystarczy go jedynie naładować. Wymiana opon wymaga jednak wsparcia fachowców, choćby z powodu konieczności dysponowania odpowiednimi narzędziami. W profesjonalnym warsztacie samochodowym opony można wymienić w zaledwie kilkadziesiąt minut.

Trudniejsze są naprawy elektroniki, silnika i układu hamulcowego. W takich przypadkach jest potrzebne specjalne oprogramowanie, a także urządzenia przystosowane do gabarytów samochodów ciężarowych. Aparatura tego typu jest dostępna w profesjonalnych serwisach, które skupiają się zwłaszcza na dużych pojazdach służących do przewozu towarów. Taki sprzęt znajduje się w naszym warsztacie, co umożliwia nam diagnozowanie oraz usuwanie różnego typu usterek.

Jak często należy serwisować samochód ciężarowy, by zapobiec usterkom?

Nie wszystkich usterek da się uniknąć, ale regularne wizyty w warsztacie mogą zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. W trakcie takich kontroli specjaliści wykrywają też awarie, które nie dały jeszcze o sobie znać. Cykliczne przeglądy należy przeprowadzać co 6–12 miesięcy. Na co dzień, zwłaszcza gdy ciężarówkę wykorzystuje się na długich trasach, warto natomiast sprawdzać aktualny poziom oleju i płynu hamulcowego oraz ciśnienie w oponach.

Sposobem na utrzymanie wysokiej sprawności samochodu ciężarowego (a także bezpieczeństwa na drodze) jest przeprowadzanie regularnych przeglądów i napraw. Warto powierzać to zadanie specjalistom. To oni wiedzą, jakie usterki występują najczęściej i jak sobie z nimi skutecznie radzić.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *