Na bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze wpływa stan techniczny poruszających się po niej pojazdów. Z tego powodu w wielu krajach obowiązują przepisy, które wymagają od kierowców bieżącego kontrolowania stanu swoich aut.
Dlaczego regularny serwis samochodów ciężarowych i osobowych jest tak ważny?
Podzespoły wchodzące w skład konstrukcji samochodów zużywają się z biegiem czasu. Problem ten występuje zarówno w intensywnie eksploatowanych, jak i rzadko używanych pojazdach. Usterki mają związek zarówno z pokonywaniem dziesiątek tysięcy kilometrów rocznie, jak i oddziaływaniem czynników atmosferycznych czy naturalnymi procesami starzenia się tworzyw sztucznych. Z tego powodu wszystkie samochody, niezależnie od ich przeznaczenia, muszą być regularnie serwisowane.
Wizyty w serwisach mają na celu wykrycie i zlikwidowanie usterek, które mogłyby wpływać negatywnie na bezpieczeństwo na drodze. Jeśli zostaną zauważone odpowiednio wcześnie, może się też okazać, że prace serwisowe będą tańsze. Jedna awaria jest bowiem w stanie doprowadzić do uszkodzenia również innych podzespołów. Oprócz tego regularne kontrole są niezbędne ze względu na:
- przepisy – w Polsce przeglądy wykonuje się obowiązkowo raz w roku, ale w przypadku intensywniej eksploatowanych samochodów lepiej robić to częściej;
- żywotność pojazdu – im lepiej dbasz o ciężarówkę lub osobówkę, tym dłużej będzie Ci służyć;
- zachowanie wysokiej wartości pojazdu – regularnie serwisowane samochody bez poważnych usterek można sprzedać drożej.
Najważniejsze jest jednak to, że sprawne pojazdy stanowią mniejsze zagrożenie na drodze. Nie ma wówczas tak dużego ryzyka, że do awarii dojdzie w trasie przy znacznej prędkości. Jeśli samochód został dobrze sprawdzony przez specjalistów, zwykle można korzystać z niego bezpiecznie przez kolejne miesiące, aż do następnego przeglądu lub do wykrycia objawów mogących wskazywać na konieczność wykonania naprawy.
Co grozi kierowcy i samochodowi przy braku regularnego serwisu?
Samochód, który nie jest regularnie serwisowany, może stanowić zagrożenie na drodze. Co więcej, kierowca prowadzący takie auto musi się liczyć z ryzykiem nałożenia mandatu. Jeśli funkcjonariusze zauważą, że pojazd jest nie do końca sprawny, prawdopodobnie zastosują karę finansową i nakażą szybką naprawę usterki. Z kolei w sytuacji, gdy samochód nie ma ważnego badania technicznego, mogą również zatrzymać dowód rejestracyjny.
Inne konsekwencje związane z brakiem regularnego serwisu pojazdu to spadek jego wartości, zwiększone zużycie paliwa, wzrost kosztów napraw czy skrócenie żywotności. Niesprawny układ kierowniczy lub zawieszenie mogą też pogorszyć stabilność samochodu, zwłaszcza przy większych prędkościach. Kierowca może więc mieć problem z zapanowaniem nad pojazdem.
Regularne wizyty w warsztacie samochodowym są bardzo ważne – zarówno w przypadku aut osobowych, jak i ciężarowych. Ich zaniedbanie niesie za sobą zarówno konsekwencje prawne, jak i zdecydowanie większe zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu.