Samochody ciężarowe często pokonują setki kilometrów dziennie. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiedni stan techniczny wykorzystywanych w nich opon. Jakie ogumienie sprawdza się w takich pojazdach? Jak o nie dbać? Odpowiadamy!

Jakie są rodzaje opon do samochodów ciężarowych i czym się różnią?

Ogumienie do samochodów ciężarowych dzieli się na kilka grup. To między innymi:

  • opony na oś kierowaną – przejmują na siebie obciążenie podczas skręcania;
  • opony naczepowe – przenoszą siły dynamiczne i statyczne, a także wpływają na efektywność paliwową;
  • opony na oś napędową – są odpowiedzialne za przekształcanie mocy silnika w ruch.

Istnieją też opony uniwersalne, które można zakładać na dowolne koła. Nie są jednak tak trwałe jak ogumienie przeznaczone do konkretnych zastosowań. Z tego powodu nie używa się ich zwykle w ciężarówkach pokonujących długie trasy.

Kiedy warto zmienić opony w samochodzie ciężarowym na zimowe?

Przepisy nie wskazują dokładnego terminu, w którym należy wymienić letnie opony ciężarowe na zimowe. Zaleca się jednak zrobić to w momencie, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7°C. Zwykle ma to miejsce w połowie jesieni. Zaniedbanie tego obowiązku bywa tragiczne w skutkach – trzeba mieć świadomość, że pojazd o tak dużej masie ma znacznie dłuższą drogę hamowania niż auto osobowe. Gdy rozpędzi się na oblodzonej drodze, wytracenie prędkości może być bardzo trudne.

Warto pamiętać, że w samochodach ciężarowych na zimowe wymienia się jedynie opony na oś napędową. Pozostałe zmienia się głównie wtedy, gdy dojdzie do ich uszkodzenia lub bieżnik stanie się cieńszy niż 5 mm.

Wymianę opon w samochodzie ciężarowym przeprowadza się w profesjonalnych warsztatach. Dysponujemy sprzętem, który pozwala na bezpieczne uniesienie fragmentu ciężkiego pojazdu i zastąpienie starego ogumienia nowym. W naszym serwisie można też zlecić naprawę uszkodzonej opony ciężarowej.

Jak prawidłowo dbać o opony w samochodzie ciężarowym?

Aby opony w samochodach cieżarowych mogły jak najdłużej pełnić swoją funkcję, trzeba je regularnie serwisować. W przypadku większej floty pojazdów może to jednak być czasochłonne i problematyczne. Z tego powodu producenci opon oferują różnego rodzaju systemy, które pozwalają na przykład na automatyczne odczytywanie ciśnienia w każdej gumie bez konieczności przeprowadzania ręcznych pomiarów.

Ponadto wpływ na żywotność opon ma też to, czy zostały umieszczone na poprawnych osiach, ich wyważenie, a także styl jazdy kierowcy. Aby ogumienie mogło zachować swoją funkcjonalność jak najdłużej, należy unikać nadmiernego obciążania pojazdu niepotrzebnymi towarami. Znaczenie ma także sposób przechowywania – gdy dany komplet opon jest aktualnie nieużywany, trzeba go trzymać w suchym, osłoniętym miejscu – najlepiej w specjalnym magazynie.

Ogumienie stosowane w samochodach ciężarowych każdego dnia jest narażone na intensywną eksploatację. Z tego powodu trzeba je często zmieniać – nie tylko w związku z warunkami pogodowymi, lecz także zużyciem bieżnika.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *