Transport drogowy jest wykorzystywany w niemal każdej branży. To w ten sposób dostarcza się surowce, półprodukty czy gotowe produkty do punktów sprzedaży i odbiorców końcowych. Przedsiębiorstwa z tego sektora muszą się jednak mierzyć z wieloma wyzwaniami. Jakie są najważniejsze z nich i jak sobie z nimi radzić?
Największe wyzwania w branży transportowej
Firmy odpowiedzialne za transport drogowy muszą się liczyć z wieloma zagrożeniami i wyzwaniami. Najważniejsze z nich to:
- zgodność wykorzystywanych rozwiązań z najnowszymi technologiami – obecnie logistyka staje się coraz bardziej zautomatyzowana, co wymaga integracji dotychczas stosowanych systemów z tymi nowymi;
- wzrost kosztów operacyjnych – wydatki związane z paliwem, ubezpieczeniami, opłatami drogowymi czy wynagrodzeniami kierowców rosną, dlatego konieczne jest poszukiwanie sposobów na ich optymalizację;
- zmieniające się przepisy (inne dla każdego kraju) – wymagają od firm transportowych stałego monitorowania sytuacji i dostosowywania się do wszelkich modyfikacji w prawie;
- konieczność zatrudniania wykwalifikowanych specjalistów – transport drogowy musi być realizowany przez osoby, które nie tylko mają wymagane uprawnienia, lecz także potrafią reagować na nieprzewidziane sytuacje;
- konieczność przewozu różnych typów towarów – wiele firm z branży transportowej nie skupia się na tylko jednym rodzaju przewożonych produktów; wymaga to dostosowania pojazdów i procesów do mniej lub bardziej złożonego łańcucha dostaw.
Firmy specjalizujące się w transporcie muszą być gotowe również na wiele innych wyzwań – na przykład związanych ze złym stanem dróg, zrównoważonym rozwojem czy pakietem mobilności. Szczególnie problematyczna jest ta ostatnia kwestia. Odpowiada między innymi za obowiązek montażu tachografów najnowszej generacji, składania oświadczeń o liczbie zatrudnionych osób oraz zwiększania dostępności miejsc postojowych w bazie eksploatacyjnej.
Jakie rozwiązania stosuje się w transporcie drogowym, by poradzić sobie z tymi wyzwaniami?
Podstawą nowoczesnej logistyki są rozbudowane systemy informatyczne, które pozwalają lepiej planować działania i zarządzać pracownikami. Umożliwiają tworzenie harmonogramów niezbędnych do terminowej realizacji zleceń. Co więcej, takie technologie wpływają też na koszty ponoszone w związku z całym procesem. Ułatwiają ich optymalizację, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych, cyklicznych zleceń.
Obecnie producenci towarów, którzy muszą dostarczyć je do klientów docelowych lub kolejnych firm, rzadko decydują się na samodzielny transport. Popularnym wyborem jest współpraca z zewnętrznym wykonawcą, który dysponuje własnymi systemami logistycznymi i flotą pojazdów. Takie rozwiązanie pozwala się skupić na własnej działalności i przekazać obowiązki związane z transportem specjalistom. Nasi eksperci doskonale wiedzą, jak optymalizować koszty, przestrzegać przepisów i dbać o terminowość dostaw.