We współczesnej logistyce wykorzystuje się różnego rodzaju rozwiązania technologiczne, które pozwalają lepiej zarządzać flotą. Dzięki nim transport przebiega sprawniej, a koszty stają się niższe. Jakie są obecnie najczęściej stosowane systemy? Jak pomagają przedsiębiorcom z branży transportowej?
Jakie technologie wspomagają zarządzanie flotą samochodów ciężarowych?
Firmy specjalizujące się w transporcie wykorzystują różnego rodzaju systemy telematyczne i GPS. Producenci samochodów ciężarowych tworzą też własne technologie, czego doskonałym przykładem jest Fleet Board opracowany przez Daimler Chrysler. Umożliwia zbieranie informacji o pojeździe zdalnie, pozwalając tym samym pracownikom biurowym na lepsze planowanie kolejnych działań kierowców. Renault Trucks przygotowało natomiast pakiet Optifuel, który ma na celu nauczanie bezpieczniejszej i bardziej ekonomicznej jazdy w czasie rzeczywistym.
Technologii telematycznych dla transportu ciężarowego jest obecnie wiele. Przedsiębiorcy zwykle korzystają nawet z kilku takich rozwiązań jednocześnie, co pozwala im lepiej rozdzielać zadania, pilnować stanu technicznego auta, a także optymalizować zużycie paliwa.
Telematyka do zarządzania flotą samochodów ciężarowych
W logistyce korzysta się przede wszystkim z telematyki. Umożliwia zarządzanie flotą samochodową na odległość. Odczytuje takie informacje jak:
- aktualny stan sprzęgła i pedału gazu,
- prędkość pojazdu,
- poziom paliwa,
- naciski na oś,
- godziny pracy silnika,
- styl jazdy,
- pozycja pojazdu z satelity.
Oprócz tego systemy telematyczne mają dostęp do informacji o czasie pracy zbieranych przez tachograf. Wszystkie rozwiązania tego typu, bez względu na producenta, działają podobnie. Ich zadaniem jest dostarczanie najważniejszych danych do biura, gdzie planuje się trasy i inne działania w terenie. Na tej podstawie można też prowadzić statystyki, które pozwalają na optymalizację kosztów i czasu realizacji łańcucha dostaw.
Pokładowe rozwiązania do zarządzania flotą
W samochodach ciężarowych stosuje się też rozwiązania pokładowe – na przykład CarCube. To komputer, który montuje się bezpośrednio w pojeździe. Usprawnia on pracę kierowcy, a jednocześnie daje dostęp do najważniejszych danych w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu osoba odpowiedzialna za zarządzanie flotą może:
- monitorować styl jazdy,
- nawigować kierowcę,
- zbierać dane na temat czasu postoju, odpoczynku czy zużycia paliwa,
- wysyłać zlecenia wyjazdu.
Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla kierowcy, jak i pracowników biurowych. Stosowane w odpowiedni sposób, może się przyczynić do usprawnienia transportu oraz zmniejszenia zużycia paliwa.
Czy GPS i telematyka wpływają na oszczędność paliwa?
Tak, GPS i telematyka w samochodach ciężarowych pozwalają na lepsze planowanie pracy, a co za tym idzie – zmniejszanie zużycia paliwa. Wiele nowoczesnych systemów wskazuje też kierowcy, w jaki sposób powinien się poruszać, by ograniczać koszty związane z transportem, a jednocześnie dotrzeć do celu na czas.
We współczesnej logistyce i przewozie towarów niezbędne jest stosowanie nowoczesnych systemów do zdalnego zarządzania samochodami. Dzięki nim transport może przebiegać sprawniej i staje się tańszy. Obecnie wybór technologii telematycznych jest ogromny, dlatego każda firma znajdzie wśród nich coś dla siebie.